Święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.Data odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
21 lutego ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty. Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury ,które są nam dane,dbałości o naszą tradycję i mowę ojczystą.
„Język jest głównym składnikiem tego złożonego pojęcia, które obejmujemy wspólnym mianem: Ojczyzna”. Piotr Bąk, „Gramatyka języka polskiego”
A u nas w szkole …Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas IV- VIII.Nasi uczniowie doskonale wiedzą,że:
„Źle mówić lub pisać — to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje, — gdy ludzie źle nim mówią”. Janusz Korczak